Yoğun iş temposu sebebiyle ofiste vakit geçiren herkesin sağlıklı beslenmeye ihtiyacı var. Bir yandan dosyaları yetiştirmek bir yandan da ideal besinlere yönelmek ise epey zor. Ofiste yaşam sürdürürken en büyük destekçiniz, streç filme başarıyla sarılmış bir sandviç olur. Gün içinde yapılan yemek kaçamakları sıklaştığında ise hastalıklar kapınızı çalar. Özellikle yaz mevsimi yaklaşırken enerjinizi korumak için doğru gıdalara yönelmek oldukça önemli. İşte 5 adımda ofiste sağlıklı beslenme için öneriler:

 

Zehirlenmelere Karşı Dikkatli Olun

Yaz sıcağı, kızgın kumlardan serin sulara atlamanın özlemini hissettirir. Elbette yiyeceklerin raf ömrünü de kısaltır. Gün içinde çalışmanızı bölüp yemeğe gitmek yerine az yağlı peynirin eşlik ettiği gevrek simitlere yönelirsiniz. Milattan önce demlenmiş çay ya da kahvenin de yemeğinize eşlik etmesine izin verirsiniz. Sandviçinizdeki beyaz peynirin bozulmadığından emin misiniz? Açıkta satılan besinlerin son tüketim tarihini takip etmek zor. En iyisi bugün yeşilliği bol, taze bir sebze menüsü tercih edin.

Kendi Planınızı Oluşturun

Herkesin çalışma koşulları birbirinden farklı. Buna bağlı olarak kendinize özel bir ‘savaş planı’ hazırlamalısınız. Enerjinizi zirveye ulaştıracak besinleri sizden iyi kimse bilemez. Evden getirdiğiniz lezzetli tencere yemeğini ısıtabilirsiniz. Katkı maddesi dolu salamlarla harmanlanmış aperatifler yerine soğuk bir atıştırmalığa ne dersiniz? İş arkadaşlarınızla birlikte hamburger menülerini mideye indirmek zorunda değilsiniz. Mevsim yeşillikleriyle süslenmiş bir salatanın cazibesi hiçbir şeyde yok.

Sıvı Tüketimini İhmal Etmeyin

Elinizden düşmeyen kahve fincanları çok alışıldık bir manzara. Üstelik çayı da kahvenin kardeşi gibi düşünüyor olabilirsiniz. Fakat sağlıklı beslenme konusunda sıvı tüketimi ofis yaşamının ihmal edilen konularından biridir. Yoğun çalışma temposunda, hele ki mevsim yazsa, bünyenizde dehidrasyon gerçekleşir. Bunun sonucunda bünyeniz sessiz sedasız alarm verir. Yaz mevsiminde masanızın baş köşesinde yer alması gereken kahve kupası değil soğuk bir şişe su olabilir.

Protein Yönünden Zengin Beslenin

Uykum gelir diye korkmanıza gerek yok. Yoğurt her çağın sağlıklı yaşam önerileri arasında kendine geniş yer bulur. Devasa kebaplarınıza ayran eşlik ettiğine göre, yoğurdun öğlen besini olmasında da sakınca yok. Ofiste cips, bisküvi ve türevi şeyler atıştırmak elbette ki cazip ve kolay. Fakat sağlıklı beslenmenin yolu bir kap yoğurttan geçer. İçerdiği protein miktarı enerjinizi bir gardiyan gibi korur. Yoğurdunuzu sade tüketebileceğiniz gibi rengarenk yaz meyveleriyle de süsleyebilirsiniz.

Yemek Saatinizi Sabit Hale Getirin

Her gün aynı saatte otobüsü yakalamanız büyük başarı. Öyleyse aynı başarıyı sağlığınız için de gösterebilirsiniz. Çikolata, kola, kraker gibi abur cuburların bu yarışı geçmesine izin vermemelisiniz. Yemek saatinizi sabitlemeniz, biyolojik saatinizin tıkır tıkır çalışmasını sağlar. Öğle arasını bir esnaf lokantasında geçirerek genlerimize olan kuru, pilav, cacık üçlüsüne yönelebilirsiniz. Kepek ekmekli taze bir sandviç sayesinde ofiste de kalabilirsiniz. Mühim olan besinin içeriği ve yemek saatinizin dengesini korumanız olacak.