Son yıllarda çalışma kültürü ve alışkanlığı daha önce görülmeyen bir hızda değişiyor. Bu değişimin arkasında hızla dijitalleşen dünyanın yanı sıra; koronavirüs pandemisi de bulunuyor. Gelişen teknoloji ve iletişim olanakları sayesinde kapanma ve karantina sürecinde bile şirketler çalışmaya devam edebiliyor. Uzaktan çalışma ve hibrit çalışma modeli, işlerin verimli bir şekilde ilerlemesine yardım ediyor ve çalışanlara benzersiz bir esneklik sunuyor. Olumlu çalışan deneyimi ve ofis maliyetlerindeki azalma gibi nedenlerle post-covid dönemde de birçok kurumun hibrit çalışma modeline devam etmesi bekleniyor.

Dijital İş Yeri Trendi

Markalaşma ve sosyal medya üzerine hizmet veren Buffer, uzun yıllardan beri uzaktan çalışma üstüne beş farklı ülkede, farklı şirketlerde çalışan binlerce kişiye çeşitli sorular yönelterek uzaktan çalışma durum raporu hazırlıyor. Rapor, çalışanların önemli bir kısmının haftanın birkaç günü uzaktan çalışmaya imkan tanıyan hibrit bir iş modelini tercih edeceklerini göstermekte… Ayrıca pek çok şirketin kalıcı olarak uzaktan çalışma ya da hibrit çalışma modeline geçtikleri de görülüyor.

Dell Technologies tarafından yapılan Gen Z etkisi araştırması ise, çalışanların %91’inin iş tercih ederken şirketlerin teknolojik altyapılarına önem verdiğini ve %80’inin kesinti yaşanmayan bir sistem üzerinden çalışmak istediğini gözler önüne seriyor. Tüm bu veriler, şirketlerin stratejik İK yönetimi birimlerinin planlamalarını yaparken, çalışan deneyimiyle beraber dijital deneyimlerine de büyük önem vermesi gerektiğini vurguluyor.

Doğru Beklenti Analizi

Bulut tabanlı platformlara geçiş, şirketlerin dijitalleşme yolunda attığı ilk adımlardan biri. Fakat bu süreç çok da kolay değil. Çalışanların büyük bir çoğunluğu, sistemdeki yavaşlık ve hataların verimliliklerini ve motivasyonlarını düşürdüğünü dile getiriyor. Veri güvenliği, çalışanların en fazla endişe ettikleri konu oluyor. Diğer taraftan, tercih edilen dijital uygulamaların kurum kültürüyle uyumlu olması son derece önemli.

Sektörlerine liderlik eden pek çok firma, en yüksek verimlilik ve çalışan memnuniyetini elde edebilmek için bir süreç yönetimi platformuyla çalışmayı tercih ediyor. Elbette, böyle bir işbirliği oldukça maliyetli. Diğer taraftan, ekip çalışması ve iletişimini kolaylaştıran çok sayıda dijital uygulama da var. Yeni nesil çalışan deneyimi için önemli olan dijital uygulama seçerken çalışanların beklenti ve ihtiyaçlarının dikkate alınması.

Esneklik Sunan Çözümler

Dağınık bir ekiple çalışmak, hibrit çalışma modelinin bir parçasını oluşturuyor. Ortak bir çalışma alanında bulunulmadığı için sağlıklı iletişim, organizasyon ve iş dağılımı hibrit çalışma modelinde çok daha önem kazanıyor. Hibrit çalışma modeli düşünülerek tasarlanan dijital uygulamalar, sürecin zorluklarının aşılmasına yardımcı oluyor.

  • Zoho People: İK süreçleri için tasarlanan dijital uygulama, ekip bağlılığı ve memnuniyetini üst seviyeye taşıyor. Uygulamanın en büyük artısı, İK departmanı ve çalışanların birbirleriyle sağlıklı bir iletişim kurmalarına yardımcı olması.
  • Threads: Verimli bir iş dağılımı yapılmasına olanak veren Threads, anlık mesajlaşma gibi avantajları sayesinde ekip içi sağlıklı iletişim kurulmasına yardım ediyor.
  • Twist: Sade arayüzü sayesinde uzaktan çalışanların ayrıntılarda boğulmadan işine odaklanmasına yardım eden Twist, mükemmel bir verimlilik sunuyor.
  • Cisco Webex: 100 kişiye kadar HD kalitede süre kısıtlaması olmadan toplantı yapabilme olanağı veren Cisco Webex, ekip içi iletişimi güçlendiriyor.

Çalışan Konforu

Dijitalleşme ofise olan bağımlılığı azaltsa da çalışılan alanın verimliliğe olan etkisi değişmiyor. Dikkat dağıtıcı unsurlardan arındırılmış, çalışma sürecini destekleyen ve rahat bir alan, çalışma verimliliğini ve çalışan memnuniyetini artırırken çalışanların ofislerindeki çalışma rutinini evlerinde de sürdürebilmesine yardımcı oluyor. Kompakt tasarımlara ve çok yönlü detaylara sahip olan çalışma odası mobilyaları, oldukça dar alanları verimli ve konforlu bir çalışma köşesine dönüştürüyor.

Kurumsal ihtiyaçlara fark yaratan çözümler sunan Bürotime, hazırladığı home office koleksiyonlarıyla çalışanların uzaktan çalışma sürecinde tüm gereksinimlerine cevap veren bir alanı evlerinde oluşturabilmelerini sağlıyor. Esnek depolama birimleriyle kişiselleştirilebilir alanlar yaratmanıza imkan tanıyan  Runner Home, fonksiyonel çözümler barındıran Era Home ve ahşabın doğal dokusunu barındıran ödüllü tasarım Pi Home gibi Bürotime koleksiyonları, eve şık ve kullanışlı bir çalışma alanı kazandırıyor. Uzaktan haftanın tamamı ya da birkaç günü çalışanlar, Bürotime sayesinde çalışma verimliliklerini ve konforlarını üst seviyeye çıkarıyor.