Paylaşımlı ofis, son zamanlarda iş dünyasının en popüler temalarından biri. Siz de, kuşaklar arası çalışma kültürü dinamiklerini araştırırken, pandeminin ofis ortamlarına etkisini incelerken veya yeni nesil iş dünyası trendlerini takip ederken ortak çalışma alanları ya da paylaşımlı ofis kavramına denk gelmiş olabilirsiniz. Ancak “Paylaşımlı ofis gerçekte neyi ifade eder?”, “Bir ortak ya da esnek çalışma alanında işler nasıl yürür?” ve “Ortak çalışma alanları gerçekten geleceğin ofislerini mi yaratır?” gibi pek çok soru kafanızda canlanabilir. İşte paylaşımlı ofis alanları ile ilgili aklınıza takılan tüm sorulara cevap niteliğinde rehberimiz!

Paylaşımlı Ofis Nedir?

Temeli 1995 yılında Berlin’deki bilgisayar korsanlarının ortak çalışma fikrine dayanan paylaşımlı ofisler internetin yaygınlaşması ve ağların uzaktan çalışmayı mümkün hale getirmesi ile ortaya çıkan bir olgudur. Mobil çalışma, esnek çalışma alanı, ortak veya esnek ofis alanı gibi çeşitli tanımlamalarla ifade edilen paylaşımlı ofis (Coworking), bireylerin veya grupların farklı projeler üzerinde çalışmak için aynı ortamda bir araya gelmelerini ifade eder. Paylaşımlı ofislerin geleneksel ofislerden ayrışan en önemli özelliği, ortak çalışma alanındaki insanların genellikle farklı şirketler için çalışmalarıdır. Bu anlamda girişimciler, freelancerlar, home office veya uzaktan çalışanlar gibi ofis deneyimi olmayan herkes için belli bir üyelik ücreti karşılığında ortak çalışma alanı hizmeti verilir.

Paylaşımlı Ofisin Faydaları Nedir?

Özellikli pandemi ile birlikte son derece popüler hale gelen paylaşımlı ofis fikrine sıcak bakmanızı sağlayan bazı önemli faydalar mevcut. İşte ortak çalışma alanları veya paylaşımlı ofiste çalışmanın artı yönleri!

  • Beyin Fırtınası: Paylaşımlı ofisler farklı sektörden onlarca farklı kreatif ve yenilikçi kişilerle aynı alanda çalışmayı mümkün kılar. Böylece fikirler paylaşılarak profesyonel pek çok farklı bağlantıdan doğal olarak mentorluk alınabilir.
  • Motivasyon Artışı: Onlarca farklı işin üretildiği bir ortamda çalışanlar daha verimli ve motive çalışmak üzere ortamdan kolayca etkilenebilir.
  • Network Oluşturma: Aynı veya farklı sektörden insanların birlikte çalıştığı ortak çalışma alanları, organik bağlantılar kurarak gelişim fırsatı sunacak kilit insanlarla tanışma imkanı sağlar.
  • Üretkenlik Artışı: Uzaktan çalışma, evde dikkat dağıtan pek çok unsur varken pek de kolay olmayabilir. Paylaşımlı ofisler çalışanlara ihtiyaç duydukları ideal çalışma ortamını yaratarak verimliliğin artmasını teşvik eder.

İşin Geleceği: Uzaktan Çalışma Alanları

Tüm dünyada Y ve Z jenerasyonunun genç üyelerinin kendilerini daha fazla serbest çalışma koşullarına yakın hissetmesi işin geleceğini uzaktan ofis ortamlarına taşıyan başlıca sebeplerdir. Ancak 2020’li yıllara kadar daha çok freelancerlar tarafından benimsenen esnek ofis alanı fikri, COVID-19 pandemisinden sonra her sektörde yaygınlaşan bir olgu haline dönüşmüştür. Özellikle pandemi krizinin ortaya çıktığı 2020 yılından bu yana ortak çalışma alanları, freelancerların yanı sıra şirket çalışanlarının mobil ofis olarak kullanabilecekleri esnek ve alternatif bir ortam haline gelmiştir. Nitekim pandemi sonrası çalışanların aradığı avantajlar arasında hibrit ofis yapısı, isteğe bağlı erişim, esnek çalışma programı ve gelişmiş bir iş/yaşam dengesi yer alır. Bu anlamda ortak çalışma alanları doğası gereği işin geleceğinin bir parçasıdır.

Tasarım ve kültür, yeni fikirler bulmak ve büyümek isteyen tüm şirketlere ve çalışanlara örnek teşkil eder. Bu nedenle Bürotime, işin kapsamı ne olursa olsun üretken ve verimli şekilde çalışmak için tasarımın önemini yenilikçi ve ergonomik ofis ürünleri ile vurgular. Özgün, ergonomik ve yenilikçi Bürotime ofis ürünleri, her ortama uyumludur. Siz de en yeni ofis trendlerini takip etmek ve çalışma alanınızı dizayn ve ergonomi temasıyla güncellemek için Bürotime ürünlerini tercih edebilirsiniz.