Arama


Yeni Nesil İş Yeri: Kolektif Çalışma Ofisleri

Son yıllarda hem dünyada hem de ülkemizde sayıları giderek artan kolektif çalışma alanları, pek çok çalışanın ve şirketin tercihi oluyor. San Francisco’da 2006 yılında kurulan Citizen Space, ilk kolektif ofis olarak biliniyor. Türkiye’de ise ilk alternatif ofis örneği Workinton (ilk adıyla Urban Station). Tek bir ofise ve masaya bağlı kalan çalışanlar için mekansızlık algısı yaratan ve sosyalleşmeye olanak tanıyan bu ortak çalışma alanları sayesinde iş saatlerini daha keyifli ve verimli hale getirebilirsiniz.

Kolektif Çalışma Ofisi Nedir?

Belirli bir süre boyunca (saat, gün, hafta, ay) masa ya da alan kiralayarak çalışmalarınızı gerçekleştirebildiğiniz süreli ortak çalışma alanları, genel olarak kolektif çalışma ofisi olarak adlandırılıyor. Bu ofisler; geniş bir mekanda, farklı insanlarla bir arada, size özel ya da ortak bir masada çalışmanıza imkân tanıyor. Mekana bağımlı olmak istemiyor, sosyalleşmeye önem veriyorsanız bu tip alanları tercih edebilirsiniz.

Hizmet koşulları, ilgili mekana göre değişiklik gösterse de genel olarak; içecek – atıştırmalık ikramlar, fotokopi, yazıcı, projeksiyon, ücretsiz internet gibi temel ihtiyaçları karşılayan alternatif çalışma alanlarında özel toplantı odaları da yer alıyor. Şirketler, üyelik sürelerine bağlı olarak ortak alanlarını adresleri olarak gösterebiliyor ve telefon hattı da oluşturabiliyor. Böylece plaza içerisinde yer alan bir şirketten hiçbir farkınız kalmıyor.

Neden Kolektif Çalışma Ofisi?

Sürekli olarak aynı mekan içerisinde çalışmak özellikle yaratıcılık gerektiren işlerde belirli bir zaman sonra konsantrasyon ve odaklanma sorunlarına yol açabiliyor. Oysaki sosyal bir ortamda, farklı insanları gözlemleyen ve onlarla iletişim kuran kişiler, işlerinde daha verimli olabiliyor. Kolektif çalışma ofisleri de tam bu noktada devreye giriyor. Bu alanlar, sıradan ve tekdüze ofislerden farklı olarak çeşitli sektörlerde çalışan pek çok kişiyi tek bir mekanda bir araya getiriyor.

Bir mimar, tasarımcı, metin yazarı ya da yazılımcı, aynı sektörde yer almasalar dahi aynı ofiste buluşabiliyor. Böylece yeni iş ortaklıkları ve ortak projeler için de yepyeni fırsatlar yaratılabiliyor. Özetle kolektif çalışma ofislerinde sosyalleşme olanakları, hem çalışma motivasyonunu arttırıyor hem de kariyerinizi geliştirmenize destek oluyor. Odak noktasında “mekansızlık” kavramının yer aldığı ofislerde özgürce ve keyifle çalışabilir, üyelik koşullarını planlamanıza göre belirleyebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra bu alanlarda dilerseniz eğitimler, etkinlikler ve çeşitli organizasyonlar da gerçekleştirebilirsiniz.

Görsel: thebrandage.com
Kolektif Çalışma Ofislerinden Kimler Faydalanabilir?

Genel olarak sunduğu hizmetler ve avantajlar ile freelancerlar, birkaç çalışana sahip küçük ölçekli firmalar ve start-up’lar tarafından ilgi gören kolektif çalışma ofisleri, aynı zamanda öğrenciler tarafından da tercih edilebiliyor.
Küçük ölçekli firmalar, alternatif çalışma alanları sayesinde daha az masrafla, kullanışlı, toplantı yapıp sekreterlik hizmetlerinden faydalanabilecekleri bir ofise kavuşuyor. Freelancerlar, çalışma planlarına uygun olarak diledikleri zaman dilimleri içerisinde aynı ya da farklı kolektif çalışma ofislerinde sosyalleşerek ve daha kolay odaklanarak işlerini tamamlayabiliyor. Ayrıca aynı ya da farklı sektörlerden gelen yeni iş teklifleriyle karşılaşabiliyor. Start-up’lar yani girişimci şirketler ise hem küçük ölçekli firmalar gibi tasarruf ediyor hem de freelancerlarda olduğu gibi işlerini geliştirmek için sosyalleşme fırsatı yakalıyor. 

Üyelik sürelerine bağlı olarak kiralanan alanlar kişiye ya da firmaya özel olarak tasarlanabiliyor. Masaüstünüzde size ait eşyalar olmadan çalışamıyorsanız sorun değil. Tüm eşyalarınızı masanıza yerleştirip işlerinizin başına geçebilirsiniz. Girişiminizi yansıtacak ortak bir ofiste çalışmak istiyorsanız ek ücretlerle dekorasyon hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Saatlik üyeliklerden aylık, yıllık üyeliklere kadar olan geniş zaman ve hizmet seçeneklerinden dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

Kolektif Çalışma Ofislerinin Dezavantajı Var mı?

Her ne kadar keyifli, sosyal bir çalışma alanı sunsalar da kolektif çalışma ofisleri, pek çok kişi için bazı dezavantajlara da sahip. Bu dezavantajlar arasında ise en önemlisi fiyatlandırma oluyor. Özellikle ek hizmetlerle birlikte artan kiralama fiyatları, kısıtlı bütçelere sahip kullanıcılar açısından dezavantaj oluşturabiliyor.
Ofislerin sunduğu en önemli avantajlardan biri olan sosyalleşme imkânı da kimi kullanıcılar için dezavantaj haline gelebiliyor. Kabalık ve gürültülü alanlarda acil bitmesi gereken bir işinize odaklanma sorunu yaşayabilir ya da bir süre sonra mahremiyet isteğiyle yanıp tutuşabilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek için –eğer bütçeniz elveriyorsa– daha yüksek fiyatlarla kiralanabilen özel odalardan faydalanabilirsiniz.

Konsantrasyonunuzu sağlamak için sessiz bir ortama ihtiyaç duymuyorsanız ve sosyalleşmek, ağınızı genişletmek, keyifli bir ortamda çalışmak için bütçenizden fedakarlıkta bulunmaktan çekinmiyorsanız bu ofisleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Görsel: www.kolektifhouse.co
Türkiye’de Hizmet Veren Ortak Çalışma Alanları

Kolektif çalışma ofisleri, freelancer ve start-uplar’ın sayısının artmasıyla dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygınlaşmaya devam ediyor. İşte hem kullanıcı sayısı ve hem de memnuniyet yaratan hizmetleri ile ülkemizde hizmet veren bazı ortak çalışma alanları…

– Workinton (Urban Station): Türkiye’de kurulan ilk kolektif çalışma ofisi olan Workinton’un; İstanbul Avrupa Yakası’nda 6, Anadolu Yakası’nda 3, İzmir’de 1, Ankara’da ise 2 şubesi bulunuyor. Kurum; Coworking, sanal ofis, hazır ofis ve toplantı odası hizmetleri veriyor.
www.workinton.com

– Kolektif House: Sadece çalışmak için değil çeşitli etkinlikler, eğitimler ve organizasyonlar düzenlemek için de başvuracağınız Kolektif House, muadilleri arasından bu özelliği ile sıyrılıyor. En popüler seçeneklerden biri olan Kolektif House’un; Maslak, Levent, Şişhane’de şubeleri bulunuyor ve hazır ofis, sabit masa, gezgin ve sanal ofis adını verdiği üyelik paketleri sunuyor.
www.kolektifhouse.co

– Impact Hub: Tıpkı Kolektif House gibi etkinlik ve organizasyonların da yapılabildiği Impact Hub, Londra merkezli bir kolektif çalışma ofisi. Şu an için sadece İstanbul 4. Levent’te ofisi bulunuyor. 6 farklı paket seçeneği ile çeşitli erişim ve hizmet seçenekleri sunuyor. Paketlerin ücretleri; erişim, toplantı odası ve genel kullanım sürelerinin yanı sıra depolama, posta kutusu, şirket adres gösterme gibi kriterlere bağlı olarak belirleniyor.
www.impacthubist.net/

– Workhaus: Maslak’ta hizmet veren Workhaus, coworking, hazır ofis, sanal ofis ve toplantı odası gibi seçenekler sunuyor. İç tasarımı ve dekorasyonu ile kurumsal bir görünüm sergileyen ortak ofis sayesinde müşterilerinizin beğenisini kazanabilirsiniz.
www.workhaus.com.tr

– Habita: Diğer ortak çalışma alanlarında da yer alan; sabit masa, esnek çalışma alanları ve kapalı ofis seçeneklerine sahip olan Habita, İstanbul 4. Levent’te, Sanayi Mahallesi’nde yer alıyor. Etkinlik ve organizasyon için de kullanabileceğiniz alan, Habita Venue ve Habita Hall mekanları ile bu ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılıyor.
www.habita.com.tr

– IDEA Kadıköy: Gelelim ücretsiz bir seçeneğe! İstanbul’da ikamet eden öğrenciler, öğretim görevlileri ve freelancerların tercih ettiği IDEA Kadıköy’ün 30 kişilik ortak çalışma alanından ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Bunun yanı sıra ücretli olarak sabit masa, etkinlik, ve toplantı alanları da bulunuyor.
www.ideakadikoy.org/

Siz de sosyalleşmek, çeşitli etkinlikler ve organizasyonlar gerçekleştirmek ve mekandan bağımsız bir çalışma düzeni kurmak için kolektif çalışma ofislerini tercih edebilirsiniz. Ancak çalışma motivasyonunuzu artırmak için ofisinizi değiştirmenize gerek yok. Bürotime’ın hem şık hem de ergonomik ofis mobilyaları ve tamamlayıcıları ile ofislerinizi daha keyifli hale getirebilir, sağlıktan çağrı merkezine, terminalden home office konseptine kadar farklı çalışma alanlarını işlevselleştirip güzelleştirebilirsiniz. 


1 Comment
  1. Esra Gür

    24 Şubat 2020 10:13

    Sayın Yetkili,

    Toplantı odalarınız için teklif rica ediyorum.
    Genelde toplantılar 16.00 ile 20.00 arası çarşamba günleri oluyor. Ağırlıklı 6 kişiyiz ama bazen 2 şer kişilik misafirlerimiz gelip gidiyor Bunun için teklif rica ediyorum.

Yorum Yazın